Știri și evenimente

17-07-2019

Mentenanta Sistem de Iluminat Public

În atenția locuitorilor Comunei Săucești
Vă anunțăm că astăzi 17.07.2019 se efectueză lucrări de mentenență la Sistem de Iluminat Public, mai exact la modulele de programare ale sistemului.

17-07-2019

Remediere Avarie Sistem de Distribuție Apă

Aducem la cunoștința locuitorilor comunei Săucești că avaria la Sistemul de Distribuție Apă a fost remediată înainte de termenul estimat inițial, astfel, în momentul de față s-a început încărcarea instalației cu apă.

16-07-2019

Avarie Sistem de Distribuție Apă

Datorită unei avarii apărute la rețeaua de distribuție a apei, vă informăm că începând cu data de 16.07.2019 orele 22 și până în data de 17.07.2019 orele 22 se va sista furnizarea apei potabile în satele Săucești, Schineni și Bogdan Vodă.
Echipa de intervenție a Companieie Regionale de Apă a lucrat toată noaptea pentru remedierea problemei apărute și estimează că în cursul zilei de astăzi, 17.07.2019 orele 16 - 18, se va începe încărcarea rezervoarelor cu apă.

05-07-2019

Închidere temporară str. Turnului

Datorită lucrărilor de așternere covor asfaltic ce se efectuează în localitățile Bogdan Vodă și Săucești, vă informăm că accesul în comună de pe E85 se poate face prin strada 30 Noiembrie, întrucît strada Turnului va fi închisă temporar.
Rugăm participanții la trafic să respecte indicațiile agenților de pază locali.

03-07-2019

LUCRARI DE AȘTERNERE COVOR ASFALTIC STR 1 DECEMBRIE - RUTA OCOLITOARE

UAT COMUNA SAUCESTI a început astăzi 03.07.2019 Lucrările de așternere covor asfaltic pe strada 1 Decembrie în localitățile Bogdan Vodă și Săucești.
Cu această ocazie, pentru fluidizarea traficului, rugăm cetățenii comunei Săucești să folosească pentru ieșirea și intrarea în comună, ruta ocolitoare, cu intrare din str. Nucului ( magazin Inan) - Str. 9 Mai și ieșire la drumul european E85, în dreptul fostei Pensiuni Scorillo.
Vă mulțumim pentru înțelegere!

Tratament avio pentru combaterea țânțarilor, muștelor și a căpușelor în Comuna Săucești
19-06-2019

În atenția cetățenilor comunei Săucești
Primăria Comunei Săucești, va efectua vineri 21 iunie 2019, tratamentul pentru combaterea țânțarilor, muștelor și a căpușelor. Acesta se va aplica în intervalul orar 06.00-10.30, în condiţii meteorologice favorabile, pe o suprafață totală de 600 hectare și constă în pulverizarea aeriană ultrafină a substanțelor de combatare a țânțarilor, muștelor și a căpușelor.
Substanțele folosite sunt avizate de către Comisia Națională pentru Produse Biocide. Așadar, facem apel la toți crescătorii de albine, să ne sprijine în acest demers și să țină albinele închise în intervalul orar 06.00 - 10.30.

Vă mulțumim !

12-06-2019

Anunț privind depozitarea deșeurilor

În atenția locuitorilor Comunei Săucești.

Pentru a veni în sprijinul locuitorilor, Primăria Comunei Săucești pune la dispoziția locuitorilor, recipiente specializate pentru realizarea de compost (crengi, iarbă, resturi vegetale), în baza solicitărilor depuse la sediul Primăriei.
Reamintim populației comunei că, în conformitate cu prevederile legale în vigoare, este strict interzisă depozitarea deșeurilor voluminoase (crengi, iarbă, resturi vegetale, moluz, resturi construcții, etc) în pubelele distribuite pentru colectarea deșeurilor municipale.

În cazul nerespectării acestor prevederi, se vor aplica sancțiunile contravenționale corespunzătoare în baza dovezilor preluate la momentul constatării contravenției.

Conducerea Primăriei Săucești!

Anunț privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuințe proprietate personală
16-05-2019

Tinerii cu domiciliul pe raza unității administrativ-teritoriale comuna Săucești pot beneficia de prevederile Legii nr. 15/2003 privind sprijinul acordat tinerilor pentru construirea unei locuințe proprietate privată

18-04-2019

Anunt servicii salubritate

Ca urmare a adresei nr. 3082/15.04.2019 emisă de către S.C. SOMA S.R.L. vă informăm cu privire la programul de ridicare a gunoiului menajer pe perioada sărbătorilor pascale.
Întrucât zilele de 29.04.2019 și 30.04.2019 sunt declarate nelucrătoare nu vor fi prestate serviciile de salubritate, astfel gunoiul menajer se va ridica începând cu data de 06.05.2019.

08-04-2019

Lucrări Sistem de Alimentare cu Apă

Întrucât se apropie Sărbătorile Pascale și se dorește ca în acea perioadă Sistemul de Alimentare cu Apă să functioneze în parametri normali, S.C. CRAB S.A. va sista furnizarea apei potabile în comuna Săucești în perioada 09-10.04.2019 pentru remedierea tuturor avariilor existente la această data.
Vă vom ține la curent cu stadiul lucrărilor efectuate.